Základné informácie

Ovos (Avena) je rod rastlín z čeľade lipnicovité. Je tradičnou obilninou severnej Európy. Je to taktiež potravina pre zdravie a silu. Zvyšuje imunitu organizmu a posilňuje nervový systém.

Výroba

Ovsené vločky sa vyrábajú lúpaním ovsa a naparovaním zrna. Po vyčistení hrubého zrna sa obilné zrno na niekoľko hodín vystaví najprv vlhku, potom suchému teplu v sušiarni. K výrobe ovsených vločiek sa ovsené jadrá sparia a na stláčacej stolici sa lisujú naplocho pomocou rotujúcich kovových valcov.

Hlavnou výhodou ovsených vločiek je rozpustná vláknina, ktorá sa volá Betaglukán. Je rozpustná vo vode a dokáže v tenkom čreve vstrebať tekutiny, a tým prispieť k zvýšeniu viskozity.
To spôsobuje predĺženie trávenia, vďaka čomu sa hladina cukru v krvi pomalšie zvyšuje.
Pomalší nárast glukózy nám zabezpečí dlhší pocit sýtosti. Zvyšovaním viskozity sa vláknina postará o neutrálnu hladinu cholesterolu. V hrubom čreve vláknina preberá funkciu probiotík, čo ma za následok zlepšenie trávenie.
Ovos ako plodina je bohatý na ľahko stráviteľné proteíny a nenasýtené mastné kyseliny (vrátane kysliny linolovej). Prevaha nenasýtených mastných kyselín pomáha znižovať tvorbu cholesterolu. Ovos obsahuje aj malé množstvo lecitínu, ktorý priaznivo ovplyvňuje fungovanie nervového systému a tiež prispieva k znižovaniu hladiny cholesterolu.

Nutričné a výživové hodnoty

100 gramov ovsených vločiek obsahuje 386 kalórií

13 g bielkovín 68 g sacharidov 7 g tuku 7 g vlákniny

Obsahujú taktiež vitamín B1 a B5, mangánu, fosforu, horčíka, medi, železa a zinku.

Použitie

Ovsené vločky sa dajú jesť a spracovávať na mnoho spôsobov. Najjednoduchší a najefektívnejší spôsob je fermentovanie alebo namáčanie. Je to spôsob, ako z vločiek vyťažiť maximum, nakoľko fermentáciou prichádza k ľahšej stráviteľnosti.
Fermentáciu vločiek je najlepšie robiť cez noc 5-8 hodín, ak si napríklad chceme spraviť na raňajky ovsenú kašu. Pomer vločiek a tekutiny je 1:2.
Vločky dáme do misky, zalejeme tekutinou, prikryjeme tak, aby vločky dýchali a necháme pri izbovej teplote fermentovať. V prípade, že vločky chceme fermentovať v chladničke, tak je to 10 hodín.

Čo sa týka tekutiny, najčastejšie sa používa voda, ale ak si chcete vločky obohatiť ďalšími vitamínmi, minerálmi, probiotikami, bielkovinami, skúste ich zaliať kefírom.

Pri fermentovaní je dôležité dbať na čistotu a hygienu. Čistotu prostredia, nádob a taktiež nemôžeme zabudnúť, že používame potraviny, ktoré sú v dobe spotreby.

Fermentované vločky neskladujeme ale hneď konzumujeme.

Ďalej vieme vločky používať ako náhradu pšeničnej múky do pečenia, nakoľko neobsahuje lepok (ak boli spracovávané mimo dosahu pšenice a iných obilnín) na zahusťovanie polievok, na prípravu granoli/musli.

Recepty

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom