Určite ste si už všetci všimli zvláštne označenie na potravinách, ktoré pripomína energetickú triedu chladničiek. Toto označenie ma slúžiť na jednoduchšie informovanie spotrebiteľa, či je daná potravina zdraviu prospešná.
Zaujímali ste sa už o toto označenie? Pátrali ste ďalej ako hodnotí potraviny? Nakupujete podľa tohto označenia?
Podľa definície, ktorá je evedená na oficiálnej webovej stránke by malo byť Nutri-Score(NS) :

Nutri-Score je zrozumiteľné označenie výživovej hodnoty výrobkov a slúži na jednoduchú a rýchlu orientáciu spotrebiteľa pri výbere potravín. Výsledná zodpovedná hodnota Nutri-Score je vypočítaná podľa toho, či vo vybranej potravine prevažujú priaznivé alebo nepriaznivé výživové látky.

„Program Nutri-Score bol vyvinutý s cieľom poskytnúť transparentné informácie o výživovej hodnote výrobkov a napomáhať tak spotrebiteľom robiť informované rozhodnutia na základe zjednodušených informácií.

Dovolím si tvrdiť, že NS je práve opäk zjednodušenia a to z dôvodu, že nie všetky potraviny majú uvedené NS, nakoľko to nieje povinné označovanie potravín. Jedná sa o dobrovoľné označovanie potravín. Ktorýkoľvek výrobca potravín môže požiadať o pridelenie tohto označenia na svoje výrobky. Označenie sa udeľuje na základe výpočtu rovnice:

Základom Nutri-Score je rovnica vyvinutá tímom vedcov – takzvané Raynerovo skóre – ktorá zohľadňuje tak cenné zložky, ako aj tie, ktoré by mali byť v strave obmedzené.

Riadiť sa NS pri nakupovaním potravín je teda nepresné, zavádzajúce a hlavne NS má veľmi málo spoločné s vyváženým a udržateľným stravovaním.

Keď sa pozrieme bližšie na jednotlivé označenia čo znamenajú a následne potraviny, ktorým boli udelené tieto označnie, tak to so zdravým stavovaním memá nič spoločné.

Energia:1573 kJ / 375 kcal
Tuky:6,9 g
z toho nasýtené mastné kyseliny:1,1 g
z toho mononenasýtené mastné kyseliny:3,1 g
z toho polynenasýtené mastné kyseliny:2,6 g
Sacharidy:68,1 g
z toho cukry:1,5 g
Potravinová vláknina:7,2 g
Bielkoviny:13,1 g
Soľ:< 0,01 g

Zloženie: Cukor, 20 % kakaového prášku so zníženým množstvom tuku(1), emulgátor (sójový lecitín), vitamíny [cholekalciferol (vitamín D), L-askorban sodný (vitamín C)], jedlá soľ, zmes korenín, prírodná aróma

Keď sa pozrieme na Granko, ktoré má označenie „A“ a zároveň si prečítame čo toto označenie znamená… Naozaj môžeme konzumovať Granko neobmedzene?! Aj keď si pozrieme jeho zloženie?!
Rozhodne nie.

„Výrobky s vysokou výživovou hodnotou, ktoré môžeme konzumovať prakticky neobmedzene.“


A mnoho ďalších potravín má označenie NS, ktoré nekorešponduje reálne s jeho výživovou hodnotou.

Preto sa treba riadiť svojím zdravým sedliackym rozumom a potravinovou gramotnosťou pri výbere potravín.


Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom