V tomto článku si po´dme v krátkosti rozobrať zhyb na hrazde, konkrétne jednu z najčastejších chýb, ktorú často krát pozorujem. Pozrime sa na vrchnú fázu tohto cvičenia.

Na 1. obrázku môžeme vidieť, že lopatky sú v elevácií a ramená sú mierne decentrované a v protrakcií ( ramená smerujú k ušiam a mierne dopredu k hrazde ). Toto nastavenie lopatiek a teda aj ramien nie je technicky správne pri danom cvičení a zapájame nesprávne svalové skupiny.

Na 2. obrázku už možno vidieť správne nastavenie lopatiek a teda optimálne zapojenie chrbtových svalových skupín.

Prečo je dôležité mať správne nastavenie lopatiek ? V prvom rade nám ide o zdravie. Ak budete robiť zhyby s nesprávne zapojenými lopatkami, preťažujeme svalové skupiny, ktoré sa primárne pri danom pohybe nemajú toľko zapájať. Neskôr môže dojsť aj k štrukturálnym problémom v ramenných kĺboch.

Toto môže mať v konečnom dôsledku aj negatívny dopad na estetickú stránku vášho chrbta vo fitness svete. Okrem toho ak budete chcieť rozvíjať silu a naložiť si na opasok 20-30 kg alebo sa budete chcieť naučiť napríklad muscle up, tak je veľmi pravdepodobné, že vám to pôjde len veľmi ťažko alebo takmer vôbec lebo vaše lopatky vás nepodporia v potrebnej sile. Dbajte na precízny pohyb a buďte fit ! 🙂

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom