Movement. Každý si pod pojmom movement predstaví niečo iné, niečo všeobecné a zároveň niečo veľmi špecifické. Čo si ale predstavíme všetci je pohyb, ktorý sa realizuje v takej alebo onakej podobe.

Tak ako každý typ pohybu, aj Movement flow prešiel svojim vývojom. O rôznych podobách Movementu / Movement flow by sme vedeli písať zväzky kníh.

Azda každý z nás počul meno Ido Portal, ktorý je zakladateľom Movement culture systému (www.idoportal.com). Ido Portal je v súčasnosti popredný tréner pohybu, akrobacie a vecí s tým spojených. Jeho systém Movement culture pracuje s myšlienkou, že nezáleží na tom, aké máš svaly, ale na tom, aké pohyby dokážeš spraviť. Vo svojom systéme využíva prioritne prirodzený ľudský pohyb a cvičenie s vlastnou váhou.

Mnoho z nás sa určite stretlo aj so štýlom pohybu Animal flow, zakladateľom ktorého je Mike Fitch (www.animalflow.com) je pohyb, ktorý v sebe spája ground-based prvky podobajúce sa prirodzeným pohybovým vzorcom zvierat v kreatívnej kombinácii so silovými prvkami na vybudovanie disciplíny tela. Animal flow v sebe spája 6 prvkov – mobilizácia zápästí, aktivácia tela, variácie špecifického strečingu, movement locomotions, rôzne pohybové transitions a flows.

Okrem spomenutých základných typov Movementu existuje množstvo ďalších ako rôzne typy floor work, contenporary, capoeira, akrobacia, aerials, martial arts a ďalšie. Vo svete nájdeme mnoho učiteľov movementu, ktorí si prirodzeným spôsobom prispôsobia ten-ktorý movement štýl svojim pohybovým možnostiam, svojim pohybovým cieľom a obohatia o svoju perspektívu pohybu.

Movement flow system (www.movementflow.ca)

Movement flow (www.movementflow.ca), ktorému sa venujeme v rámci projektu Človek 2.0 je systém, ktorý v sebe spája prvky z väčšiny pohybových oblastí. Nájdeme v ňom prvky martial arts, floor work, animal flows, capoeira, Ido Portal moves, yogy, akrobacie, aerials, contentporary a iné.

Ide o systém pohybu, ktorý založil Slava Goloubov, za účelom vytvoriť nástroj na obohatenie a rozvoj pohybových vzorcov prirodzeého ľudského pohybu. Movement flow systém prináša prvky, ktoré nás učia všetky potrebné zručnosti na rozvoj pohybového a silového potenciálu nášho tela, počas toho ako hravým spôsobom spájame jednotlivé jeho prvky do elegantného pohybu, z ktorého vie vzniknúť nekonečné množstvo zaujimavých a štýlových flows. Movement flow systém je spojením sily, elegancie a radosti z pohybu v každej jeho forme.

„We were all born to MOVE… so why not to do it with grace and style.“ (Slava Goloubov, Creator of the Movement Flow System)

Slava Goloubov, Creator of the Movement Flow System
Slava Goloubov, Creator of the Movement Flow System
Zuzka, Certified Teacher of Movement Flow System Level 1

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom