Poslednú marcovú sobotu sa podarilo zorganizovať brigádu na zbieranie odpadu v našom okolí.
Po prvom nie úplne úspešnom pokuse, kedy sme sa iba dvaja ľudia prediarali náletovými drevinami, sa vďaka p. Pilátovej a Zelenej hliadke podarilo uskutočniť väčšiu brigádu.

Cieľom bolo vyčistiť oblasť náletových drevín, ktoré vidíme priamo z okien našeho centra , od odpadov ktoré tam nafúkal vietor. Už z prvého pokusu, sme vedeli že toto miesto bude náročné. Mali sme k dispozícií háky, nožnice na krovy i záhradnícke nožnice, vrecia, ale aj mačety 😀

Priestor, ktorý sme čistili nebol velký, ale ťažko prístupný. Úvodné nadšenie sa miestami striedalo s frustráciou. Skupinka siedmich ľudí za dve hodiny práce nazbierala skoro osem vriec odpadu prevažne plastového, obalového a polystirénového materiálu.

Zberanie odpadu Pezinok
čierna skládka

Čo by to samozrejme bolo za čistenie od odpadu, keby nebola v priestore zakliesnená aspoň jedna pneumatika z auta.
Je smutné, že v našom okolí je také obrovské množstvo odpadu, ktorý sa namiesto do recyklačných staníc dostáva do prostredia. Ešte smutnejšie je, že väčšina tohoto odpadu sa do prostredia dostáva nie z dôvodu že by ho niekto vyhodil. Dostáva sa tam pre ľahostajnosť ľudí.
Otvorené nádoby na odpad, nezabezpečené kontajnerové stojiská, prípadne odfúknutý odpad za ktorým je človeku zaťažko pobehnúť.
O tom, že po dopravných nehodách ostáva pri cestách množstvo skla a plastov, ktoré nikto neodstráni už asi netreba hovoriť.

Na druhej strane je skvelé, ako aspoň niektorí ľudia odhodlane a dlhodobo sa snažia zlepšiť naše životné prostredie. Rôzne brigády sa konajú pravidelne pod iniciatívou rôznych ľudí. Keby sa každý z nás zapojil do jednej brigády ročne, mali by sme čistučké okolie.

Na záver možno iba taká malá myšlienka. Keby sa naozaj každý z nás zapojil občasne do podobnej dobrovolníckej aktivity, zrejme by sme všetci uvažovali inak nad našimi činmi. Možno keby každý z nás pobehol za tým odpadkom, ktorý nám práve vyfúklo z odpadkového koša či kufra auta. Možno by bolo potreba o čosi menej takýchto brigád.

Vďaka všetkým, ktorí prišli. Vďaka ľuďom čo pomohli túto udalosť zorganizovať. Vďaka všetkým, komu táto téma nie je lahostajná.

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom