Prvú septembrovú sobotu 4.9. 2021 sme v spolupráci s o.z. Aktivity v Pezinskom Zámockom parku pripravili nultý ročník športového podujatia s názvom Pezinok v pohybe – PKVP.

Hlavnou myšlienkou podujatia bolo do verejného priestoru priniesť pohybové aktivity, ktoré sú určitou formou pouličného športu. 

Naším hlavným pohybovým zameraním je kalistenika. Kalistenika, často nazývaná aj ako street workout je cvičenie, ktoré rozvíja silu, obratnosť, flexibilitu, výbušnosť a celkovú fyzickú zdatnosť ľudského tela. Pri cvičení kalisteniky využívame práve vlastné telo a nepotrebujeme prakticky skoro žiadne iné náradie.

Kettlebell náradie pochádzajúce z Ruska a jedinečný tréningový systém je minimalistický bez potreby veľkého počtu náradia. Prináša vela výsledkov, za málo peňazí.

K týmto dvom naším hlavným doménam sa pridal parkour pod vedením našeho kamaráta Peťa Kocourka a jeho o.z. Aktivity. Parkour alebo aj Freerun ak by sme chceli je šport ulice. Beh cez prekážky mesta, akrobacia a náročnejšie gymnastické prvky sú neodmysliteľnou súčasťou parkoru. 

Celý deň sa niesol teda v duchu pohybu, ukážok a workshopov. 

Ráno sme začali rozcvičkou a následne sme pokračovali workshopmi kalisteniky, sily, kettlebell a parkouru.


Kým prvé spomínané aktivity boli určtené pre dospelých, práve parkour oslovil mladšiu generáciu. Veľkej oblube sa tešil workshop slack line (chôdza po lane), ktorú si skúsili mnohí bez rozdielu na veku.

Sprievodný program bol v znamení adrenalínu! 

To hneď v dvoch významoch. Prvý bol závod v táčkovaní cez prekážkovú dráhu.

Druhým bol stánok prvej pomoci s ktorým prišliel Slovenský Červený kríž.
Veľmi nás potešilo, keď sme videli aký veľký bol záujem o zlepšenie svojich znalostí a zručností v poskytovaní prvej pomoci.


Neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu je kvalitná výživa. O doplnenie energie sa postaralo ochutnávkou zdravých dobrôt naše občianske združenie.

Dievčatá pod vedením našej Katky pripravili zdravé dobroty, ktoré mnohých inšpirovali k zmene v jedálničku.


Diskusia o zdravej a trvalo udržateľnej výžive pod korunami stromov Zámockého parku kráne odrážala pohodového ducha celej akcie.

Ďakujeme všetkým, ktorí ste prišli či už ako diváci alebo účastníci workshopov a sprievodného programu. Sme radi ale aj za každého, kto šiel okolo a nazrel dnu, či sledoval cez sociálne siete ako prebieha náš prvý športový deň.

Veríme že si každý niečo odniesol a ďakujeme za všetky pozitívne reakcie. Vďaka vám vieme, že to má zmysel.

Neboli by sme schopný zorganizovať toto podujatie bez podpory partnerov a preto v ďakujeme aj im a to menovite…

Mesto Pezinok

Nadácia Revia

DaU+ s.r.o.

P.M.P. tlačiareň s.r.o.

Bozin roastery

Parkour škola

Obchod Farmársky rínek 

Barefoot.sk

MyBoi

Na záver, ale nie na koniec patrí veľké ďakujeme všetkým dobrovolníkom, bez ktorých by sme neboli schopní takéto podujatie zorganizovať. Naozaj si vážime každú spálenú kcal, ktorá bola spálená počas prípravy tohto parádneho dňa.

Ďakujeme a už teraz sa tešíme na vás všetkých o rok.

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom