Poďme si túto problematiku vysvetliť na praktickom príklade, na obrázku máme ženu A ženu B.

Dve ženy rovnaká výška avšak žena A (ľavo) má dlhší trup a kratšie stehenné kosti oproti žene B (pravo). Žena B má kratší trup ale zato dlhšie stehenné kosti ale čo to znamená ?

Pozrieme sa na ich prevedenie drepu na fotografiách.

Žena A je pri drepe viac vzpriamená a dokáže ísť pekne hlboko a vyhovuje jej viac „high bar“ poloha činky vyššie. Žena B sa nakláňa v pred kvôli väčšej dĺžke stehennej kosti preto jej vyhovuje “ low bar“ nižšia poloha činky.

Ktorý drep je zlý? Žiadny ! Prevedenie A aj B je správne. Prečo? Pretože každý máme inú anatomickú predispozíciu ktorá nám umožnuje vykonať správny drep vrámci našich fyziologických možností.

V jednoduchosti nie každý dokáže vykonať rovnaký drep s rovnakou hĺbkou. To však ale neznamená, že máme tento príklad brať ako výhovorku. Ja nemôžem drepovať pretože ten fyzioterapeut z Pezinka napísal toto a toto nie!!!! Ak využijete všetky možné prostriedky cez zlepšenie mobility, flexibility a dosiahnete svoju maximálnu fyziologickú hranicu a aj tak vám drepy nepôjdu vtedy môžte zhodnotiť, že drep pre vás nebude asi to pravé orechové a prejsť na iné variácie drepov alebo úplne vynechať drep vo svojom tréningovom programe a zamerať sa viac na unilaterálne prevedenia. 

Všetci rovnaký drep neurobíme to je jasné to sme si v dnešnom článku vysvetlili avšak pri drepe platia určité zásady pre všetkých, ktoré si rozoberieme v ďalšej časti v sérii drep.

Ak ste nestihli prečítať minulú časť stačí kliknúť na odkaz Drep-časť 1

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom