Potravinová gramotnosť nie je žiaden nový pojem, je to prirodzená ľudská vlastnosť. No mnoho ľudí pozabudlo na jej dôležitosť.

.
Tak čo je teda tá potravinová gramotnosť?

Je to komplex disponibilít a potencialít človeka v oblasti potravín, čiže schopnosť poznať potraviny v širšom uhle pohľadu. To znamená, že nám nestačí poznať len farbu a tvar potraviny, ale aj jej približné zloženie, kde a ako sa pestuje, aké základné makro a mikro nutrienty obsahuje, ako ju správne pripraviť a v neposlednom rade ako potravinu skladovať.

V minulosti ľudia narábali s potravinami omnoho rozumnejšie a ekonomickejšie, a to aj vďaka tomu, že ich mali častokrát nedostatok. Vedeli zo surovín vyťažiť omnoho viac, snažili sa spracovať čo najväčšiu časť danej potraviny. Napríklad vezmime si takú brokolicu. Kto z vás používa len kvetnatú časť a hlúbik vyhadzuje? Predpokladám, že väčšina populácie to robí takto. Pritom hlúbik viete použiť rovnako ako kvet, či už do polievky alebo nastrúhať do zemiakových placiek. Napriek tomu, že potravinovú situáciu máme v dnešnej dobe omnoho lepšiu a teda netrpíme nedostatkom ako naši predkovia, správame sa omnoho nerozumnejšie a vo veľkom plytváme s jedlom. Sme jednoducho leniví a príliš pohodlní na to, aby sme sa viac zaujímali o to, čo máme na tanieri.

Náš záujem smerujeme, aj keď len podvedome, do online sveta, ktorý je vo veľkej miere skreslený až klamlivý a ovplyvňuje naše rozhodovanie v realite. Svoj sedliacky rozum sme vymenili za odporúčania ľudí z online priestoru, ktorých nepoznáme. Vidíme len minimum z ich reálneho života, a tak nám posúvajú len tie informácie, ktoré im vyhovujú a vykresľujú ich v tom najlepšom svetle.
Preto je dôležité začať myslieť kriticky a uvažovať nad tým, čo a kde vidíme, čítame, nakupujeme a konzumujeme. Nie všetko čo si Vás nájde na sociálnych sieťach je zaručene pravdivé. Predpokladám, že nikto nechce byť otrokom marketingu. Stačí sa jednoducho nadýchnuť, vydýchnuť, pozrieť sa na vec s odstupom a začať premýšlať.

Tak ako sa zaujímame a venujeme čas výberu tenisiek, venujme takúto pozornosť aj výberu potravín. Nikto Vás nenúti aby ste teraz išli študovať výživu. Stačí sa postupnými krokmi začať zaujímať o potraviny a vyhľadávať o nich informácie.
Sledujte počas roka, ktorá zelenina a ovocie kedy dozrievajú a dostanete informáciu kedy je najlepšie ich konzumovať, tak aby bolo ich nutričné využitie pre vaše telo najvyššie. Vôbec nevadí keď nemáte záhradu, dopomôžu Vám k tomu aj obchody s potravinami, ktoré taktiež predávajú sezónnu a lokálnu zeleninu. Vezmime si takú špargľu- jej obdobie je od apríla do konca júna kedy ju nájdete vo väčšine obchodov aj za rozumnú cenu. 

Využívajte sociálne siete vo svoj prospech. Existuje nespočetne veľa zaujímavých profilov, ktoré Vás inšpirujú k vareniu. Tak to využite a učte sa variť, spoznávať nové potraviny a nezabudnite do toho zapojiť aj svoje deti. Deti sa učia na škole veľa potrebných vecí ale základné informácie o tom, čo jesť aby boli zdravé a  mali dostatok energie na pohyb ich bohužiaľ neučia. Na to sú tu rodičia či starší súrodenci, ktorí majú možnosť vzdelávať deti aj v oblasti potravinovej gramotnosti. Stačí ak sa budete s deťmi rozprávať o potravinách. Verím, že mnoho detí je zdatnejších vo vyhľadávaní na internete ako my dospelí. Tak to teda využite, dajte im napr. pri varení za úlohu vyhľadať informácie o zemiakoch. Odkiaľ pochádzajú, ako sa pestujú, čo obsahujú. Spravte si z toho rodinnú zábavku, ktorou sa budete vzdelávať nie len vy, ale aj vaše deti.

Čítajte etikety! Nikto nechce jesť niečo čomu nerozumie. Potravinársky priemysel vyrába nespočetné množstvo potravín, ktoré vlastne ani nepotrebujeme. Ich snaha zjednodušiť nám život  instantnými a rýchlymi jedlami má ale opačný efekt. Každodenný život nám to síce dočasne uľahčí, ale dobehne nás to neskôr, keď nám bude lekár predpisovať ďalšie a ďalšie lieky na cukrovku a vysoký tlak. Keďže sú tieto rýchle jedlá väčšinou lacné, to znamená, že aj ich výrobné náklady musia byť veľmi nízke. A pri nízkych nákladoch na výrobu nemôžeme čakať kvalitné suroviny. Toto sú fakty, ktoré si väčšinou zákazník neuvedomí, keď stojí v obchode pri regály s potravinami.

Problémom takýchto priemyselne spracovaných potravín je ich nízka nutričná hodnota a vysoký obsah kalórii ukrytý v nekvalitných tukoch a v množstve obsiahnutého cukru. To má logicky za následok, že nie sme zasýtení a rýchlo siahame po ďalšom jedle a ďalších kalóriách. 

 Ale čo sa s tým dá robiť?
Nekupovať takéto potraviny!
Jednoducho platí rovnica: nie je dopyt, nie je ponuka.

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom