Vo vode rozpustná bielkovina, ktorá je základným stavebným prvkom podporových tkanív. Pôsobí ako spojivo buniek prakticky v celom tele, to znamená nielen v kostiach, šľachách, kĺboch a pokožke, ale napríklad aj v krvných cievach, rohovke oka a dokonca v zuboch. Dá sa teda povedať, že v tele živočíchov a ľudí funguje ako lepidlo, podporujúce prácu buniek v tkanivách. Jedná sa o  bielkoviny v tele, ktoré tvoria 30% celkovej bielkovinovej hmoty. 

Mladé telo si kolagén tvorí samo, no už od 25. roku života človeka jeho produkcia klesá, a to o jedno až 1,5 percenta každým rokom.
Prevažná väčšina kolagénu v našom tele je zastúpená tromi typmi:
Typ I. dodáva pokožke pevnosť

Typ II. podporuje štruktúru kĺbov

Typ III. dodáva tkanivu pružnosť.

Kolagén je dôležitý pre udržanie štrukturálnej integrity každého tkaniva v tele. Starnutie znižuje jeho schopnosť syntetizovať a prispieva k starnutiu pokožky a rôznym ochoreniam kĺbov a kostí. Preto suplementácia kolagénu ako výživového doplnku predstavuje jednoduchú a pohodlnú možnosť ako sa vyrovnať s niektorými fyziologickými nedostatkami spojenými so starnutím, znížiť bolesť spojenú s artrózou, osteoporózou, zvýšiť hustotu minerálov v kostiach u žien po menopauze a takisto aj zlepšiť zdravie u ľudí s cukrovkou typu 2.

Hovädzí vz. Morský kolagén

Tieto dva druhy kolagénov sa môžu líšiť v prevládajúch druhoch kolagénu, ako aj v rizikových profiloch. Morské kolagény sú spojené s nižším patologickým rizikom prenosu chorôb, pretože morské živočíchy neprenášajú známu “chorobu šialených kráv”, vtáčiu chrípku a ani prasaciu chrípku. 

Klinické štúdie, pri ktorých sa použil kolagén z hovädzích zdrojov, ako aj z morských zdrojov, ošípaných a kurčiat, však doteraz preukázali, že tieto výrobky sú bezpečné a dobre tolerované. Avšak budúce štúdie môžu odhaliť, či existujú rozdiely medzi rôznymi zdrojmi kolagénu. Zatiaľ nie je stanovená štandardná terapeutická dávka, preto sú potrebné ďalšie štúdie na určenie vhodných dávok na konkrétne použitie, ako je starostlivosť o pokožku alebo zdravie kĺbov.

Ak nie ste zástanca suplementov, môžete podporiť tvorbu kolagénu potravinami, ktoré priamo ovplyvňujú tvorbu kolagénu vo vašom tele ako sú napríklad:

kostný vývar

avokádo

vajcia

losos

listová zelenina

tekvicové semiačka

Určite ste sa stretli s informáciou, že silný kostný vývar alebo huspenina „je dobrá na kĺby“ a áno je to pravda. Avšak nemyslite si, že ak vyvaríte hovädzie kosti, šľachy a väzivá, kolagén z týchto komodít skočí rovno do vášho kolena a nebude Vás bolieť. Konzumáciou napríklad huspeniny podporujete tvorbu kolagénu vo vašom tele.

Pri suplementácií kolagénu nesmieme zabúdať na suplementáciu jeho verného kamaráta a to vitamínu C. Vitamín C je nevyhnutným faktorom pre syntézu kolagénu a tiež silným antioxidantom. Okrem toho, že podporuje proces výroby kolagénu, pomáha taktiež udržiavať nízku hladinu zápalu. 

Pri suplementácií treba dávať pozor na vzájomnú konzumáciu s čajmi. Kolagén nie je veľký kamoš s čiernym a zeleným čajom a celkovo s teplými nápojmi. Napríklad aj taký kofeín znižuje syntézu kolagénu v pokožke.

Keď už sa rozhodneme pre suplementáciu výživovým doplnkom, treba si ujasniť čo chceme suplementáciou dosiahnuť a následne si vybrať vhodný doplnok. Voľba vhodného doplnku sa môže zdať ako poriadna makačka, nakoľko z každého rohu na vás vyskakuje “ten najúčinnejší” kolagén. Výber by nemal byť ovplyvnený krásnou krabičkou alebo odporúčaním nekompetentnej osoby.

Považujem za pozitívne, že sa začalo tak veľa o kolagéne rozprávať, len je smutné, že dobrý úmysel podporiť zdravie je vo väčšine prípadov len marketingovým nástrojom ako sa obohatiť a nehľadí sa na kvalitu a účinnosť produktu. Voľba výživového doplnku je ale na vás a preto ak sa vám už zapáči niektorý produkt, dajte si tu námahu a zistite si aspoň jeho presné zloženie aby mal očakávaný účinok.

Čítajte zloženie, dopytujte sa predajcu na zloženie, aké typy kolagénu výrobok obsahuje, poprípade čítajte recenzie alebo sa jednoducho poraďte s odborníkmi.

Našťastie na našom trhu sa nachádza viacero dobrých kolagénov, ktoré by som volila ako suplement. Osobne preferujem kolagén INCA, ktorý obsahuje všetky tri podstatné typy kolagénu I.,II.,III., je to morský kolagén vo forme prášku s minimálnou pachuťou „ryby“. Ale je to len moja osobná preferencia a voľba.

Netreba však opomenúť aj fakt, že účinnosť výživového doplnku by mala byť podporená vyváženou, pestrou a plnohodnotnou stravou. Lebo výživový doplnok je LEN doplnok stravy.

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom