loader icon

Zuzka Stanková

Môj príbeh

Už od malička som bola veľmi aktívna, aj napriek tomu, že mi diagnostikovali skoliózu. V danom čase mi zakázali rôzne druhy pohybu, ktorým som sa chcela venovať. S odstupom času mám iný pohľad na spôsob mojej liečby a obdobné obmädzovania pohybu, ale to je na inú debatu. Ako každý jeden, kto má (alebo mal) problém s chrbticou, aj mne naordinovali presné cviky, ktoré som mala pravidelne opakovať. Nie vždy však spĺňali to, čo by ma aj bavilo. Postupom času som svoje strohé, naordinované, cviky začala obohacovať niečím zaujímavejším. Vytvárala som si alternatívne variácie na základe už známych cvičení, kombinovala ich s prvkami Pilatesu, Dornovej metódy alebo SM systému. Tieto “nové” prvky pohybu prirodzene nahradili pôvodné.

V istom momente som sa dostala k Yoge, pri ktorej ma veľmi zaujalo prepojenie učenia o živote, ľudskom bytí a fyzickom cvičení. Začala som sa ňou viac zaoberať – skúšala som rôzne štýly, učila sa o dýchacích technikách, praktizovaní asán, meditácii a podobne. Najviac ma zaujala Vinyasa. Vinyasa alebo vinyasa flow je dynamický štýl Yogy, pri ktorej sa dbá dôraz na spojenie dychu a pohybu. Vinyasa lekcie sú plné prevapení, kde jednotlivé flows závisia v značnej miere od tvorivosti, skúseností a nálady inštruktora.

Yogovej praxi sa aktívne venujem približne od roku 2010. Učila som sa počúvať svoje telo a myseľ, vo fyzickom cvičení som sa inšpirovala medzinárodnými lektormi a na základe získaných poznatkov si vytvárala vlastné flows. Postupne ma oslovilo moje okolie so záujmom o zdielanie mojich skúseností, čím začali aj moje lektorské skúsenosti. V roku 2020 som sa stala absolvoventom medzinárodne uznávaného Yoga teachers certifikátu pod vedením Patricka Beacha, Carling Harps a ich Awakening Yoga Academy. Awakening Vinyasa Yoga je prax, ktorá je postavená na základoch tradičnej Yoga praxe, pričom sa zameriava na funkčný pohyb a rešpektuje individuálny alignment tela, sily a jednotlivých zmyslov.

Okrem Yogy som spoznala krásu a potenciál AcroYogy. AcroYoga má v sebe prvky Yogy, Akrobacie a Healing Arts. AcroYoga dokáže naučiť tešiť sa z malých víťazstiev, pomocou zábavného spôsob osvojenia si rôznych techník pohybu. Taktiež jednoducho podporí vytrvalosť v oblastiach s potenciálom ďalšieho rozvoja a posilnenia – čo je súčasťou základných princípov rozvoja ľudskej osobnosti.

Keďže veľmi rada objavujem čo je za hranicami našej krajiny, nebolo tomu inak ani pri rozširovaní si skúseností v oblastiach Yogy a AcroYogy. Zúčastnila som sa rôznych medzinárodných eventov, ktoré boli spojením praxe Yogy a AcroYogy, a vždy ma obohatili o veľké množstvo cenných skúseností, skvelých zážitkov a úžasných priateľstiev.

V roku 2021 som mala možnosť absolvovať ďalší skvelý tréning – Movement Flow System Level 1 pod vedením Slava Goloubova. Tak ako každý typ pohybu, aj Movement flow prešiel svojim vývojom. O rôznych podobách Movementu / Movement flow by sme vedeli písať zväzky kníh. Vo svete nájdeme mnoho učiteľov movementu, ktorí si prirodzeným spôsobom prispôsobia ten-ktorý movement štýl svojim pohybovým možnostiam, svojim pohybovým cieľom a obohatia o svoju perspektívu pohybu.

Movement flow, ktorý zaujal mňa, je systém, ktorý v sebe spája prvky z väčšiny pohybových oblastí. Nájdeme v ňom prvky martial arts, floor work, animal flows, capoeira, Ido Portal moves, yogy, akrobacie, aerials, contentporary a iné. Ide o systém pohybu, ktorý založil Slava Goloubov, za účelom vytvoriť nástroj na obohatenie a rozvoj pohybových vzorcov prirodzeného ľudského pohybu. Movement flow systém prináša prvky, ktoré nás učia všetky potrebné zručnosti na rozvoj pohybového a silového potenciálu nášho tela, počas toho ako hravým spôsobom spájame jednotlivé jeho prvky do elegantného pohybu, z ktorého vie vzniknúť nekonečné množstvo zaujimavých a štýlových flows. Movement flow systém je spojením sily, elegancie a radosti z pohybu v každej jeho forme.

Movement flow ma zaujal natoľko, že po aboslovaní Movement Flow System Level 1 som pokračovala tréningom mentorshipu a stala sa certifikovaným učiteľom Movement Flow System Level 1. Pri príležitosti môjho výletu do Mexica, som mala možnosť absolvovať pokračovanie Levelu 1 a úspešne som ukončila Movement Flow System Level 2.

Počas môjho pobytu v Mexicu som mala možnosť absolvovať aj veľké množstvo flexibility tréningov pod vedením skúseného odborníka v tejto oblasti – Felixa Rocheho (originál z Cuby, gymnasta). Tieto tréningy posunuli moje poznatky (a rozsahy) zasa raz niekde úplne ďaleko. Naučila som sa, ako správne pri flexibilite postupovať – a to od samotnej rozcvičky, až po záverečnú relaxáciu. Tieto poznatky postupom času obohacujem o ďalšie flexibility tréningy a posúvam ich ďalej svojim zverencom.

Moja cesta po pohybovom vzdelaní následne viedla ku DNS športovému kurzu 1. Nakoľko som DNS praktizovala v minulosti, chcela som sa dozvedieť viac poznatkov a naučiť sa aj pohľad „z druhej strany“. Poznatky z tohto kurzu rozšírili moje obzory a obohatili moje pohybové zručnosti o sústredenie sa na detaily, ktoré som aplikovala do mojej praxe.

+421 907 489 168
zuzka@clovek2.sk

Certifikáty

  • 200 YTT Awakening Yoga Foundation Yoga Teachers Training (2020)
  • Movement Flow System Level 1 Practitioner (2021)
  • Movement Flow System Level 1 Teacher (2021)
  • Movement Flow System Lever 2 Practitioner (2021)
  • DNS športový kurz 1 (2022)
  • Complete Meditation, Mindfulness and Mind training course (2022)