loader icon

Tomáš Mackanič

Môj príbeh

Ahojte, moje meno je Tomáš a pokúsim sa Vám v nasledujúcich riadkoch priblížiť moju cestu športovca, trénera a lekára.

Športom som žil od malička.
Prešiel som si viacerými športmi ako futbal, plávanie, atletika, no najväčšiu záľubu som našiel v tanci. Tancoval som najmä moderné tance ako hip-hop, disco a breakdance. Práve breakdance bol pre mňa najviac očarujúci, pretože obsahoval mnohé pohybovo náročné prvky a aj vďaka tomuto tancu dnes ovládam stojku na rukách.

V mojich 14tich rokoch som na tréningu utrpel ťažké zranenie chrbta, kvôli ktorému som prešiel pod ruku viacerým lekárom a špecialistom, ktorí sa ma vyše pól roka snažili dať dokopy bez operačného zákroku. Práve v tomto momente prichádzali do mojej hlavy prvé myšlienky o tom, aké perfektné je vedieť niekomu pomôcť s jeho zdravotným stavom.

K tancu som sa už nikdy naplno nevrátil, no pri rehabilitáciách a následnom posilňovaní chrbta som objavil čaro cvičenia. Cvičieval som stále viac
a viac a od cvičenia s vlastnou váhou som sa po roku dostal až k silovému trojboju. Začal som spoznávať profesionálov v danom športe, ktorí ma okrem správnej techniky naučili aj celú tréningovú metódu silového tréningu. Moje vedomosti sa čoraz viac prehlbovali a s nimi aj moje výkony.V mojich 16tich rokoch som vyskúšal moju prvú súťaž v trojboji a vybojoval si prvé miesto. Pre milovníkov tohoto športu sem napíšem aj moje vtedajšie výkony. V 17tich rokoch, pri váhe do 80kg som dokázal potiahnúť na mŕtvy ťah cez 220kg, drepnúť cez 170kg a zabenchovať cez 120kg. Samozrejme mladá, naivná hlava a stále väčšia slasť po výkonoch a úspechu mi priniesla ďalšie zranenie a moja kariéra silového športovca skončila. Ale ako už všetci hlášku ́ ́Všetko zlé je na niečo dobré ́ ́ veľmi dobre poznáme, v mojom prípade je perfektným príkladom. Práve vďaka týmto zraneniam z minulosti som sa rozhodol študovať na Lekárskej fakulte, odbor Všeobecné lekárstvo, inými slovami medicínu
a momentálne nastupujem už do 4. ročníka. Popri škole som sa začal viacej vzdelávať aj v oblasti športu a fitness a po malej chvíli som sa stal trénerom. Škola mi však dala najlepšie možné vedomosti ohľadom anatómie, fyziológie a patológie ľudského tela, ktoré sú esenciálne pre pochopenie akejkoľvek tréningovej metódy. Ešte ma stále čaká kopec driny a práce, no sen stať sa športovým lekárom je každým rokom bližšie a bližšie.

 

0918 192 702

Certifikáty

  • študent 2. ročníka Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave