Aspartám, sacharín, sukralóza a mnohé ďalšie… Ako k nim pristupovať? Sú dobrou alternatívou rafinovanému cukru?

Vo všeobecnosti, sú tieto chemické zlúčeniny zaradené do kategórie bezpečné. Argumentom k tomuto tvrdeniu je, že tieto synteticky vyrábané substancie naše telo nemôže látkovo premieňať. Čo je vo svojej podstate pravda, len sa neprihliada na fakt, že náš mikrobióm dostáva pri ich konzumácií na frak.

Izraelský výskumný tím z Weizmanovho inštitútu pre vedu zistil, že konzumácia umelých sladidiel, už po niekoľkých dňoch masívne narúša rovnováhu kmeňov baktérií a prispieva k rozširovaniu skôr nevýhodných baktérií a tie dobré,  liečivé sa strácajú.
Toto narušenie rovnováhy mikrobiómu má následky  nielen pre naše hrubé črevo, ale negatívne vplýva na celý náš organizmus.
Predovšetkým nerovnováha vedie k tomu, že nedokážeme už tak dobre spracovať glukózu v krvi – čo je prvý stupeň na ceste k cukrovke. Okrem toho aj k celosvetovému problému s názvom obezita.
Keď teda namiesto cukru stavíme na sladidlá, aby sme sa vyhli nadváhe a diabetu, môže to pôsobiť opačne.

Vyradiť všetok cukor zo stravy nie je nevyhnutné, ale je podstatné vedieť s ním pracovať.

Pretože veci sa majú aj takto:
Kto si sám dá do kávy dve lyžičky cukru alebo si upečie bábovku, tomu je aspoň jasné, že konzumuje cukor a v akom množstve. Keď chceme môžeme vedome použiť menej cukru.
Priemyselne spracované potraviny nám skrytým spôsobom podsúvajú cukor, a to s každým jedlom. Nič proti sladkému zákusku, ale keď každé jedlo sa nenápadne premení na zákusok, potom je niečo zle. Pri najbližšom nákupe si na to dajte pozor. Je to ďalší dôvod, aby ste si čo možno najviac varili sami, z čerstvých prísad bezprostredne z prírodných zdrojov namiesto priemyselne spracovaných potravín.

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom