Čo je to vlastne za súťaž ? Môže sa tejto súťaže zúčastniť každý ? Ako dlho som sa na súťaž pripravoval ? A aký bol vlastne výsledok ? Na tieto otázky sa vám dám v tomto článku pokúsim čo najlepšie odpovedať.

King of the North je silovo kondičná súťaž, ktorá je postavená z rôznych silových kalistenických cvičení, idúcich za sebou, ktoré je potrebné vykonať v čo najlepšom, technickom prevedení a v čo najlepšom čase. Súťaž si postupne rok po roku vybudovala silné meno v komunite streetworkoutu a kalisteniky. Zúčastňujú sa jej kvalitní domáci športovci zo Slovenska ale aj z Čiech a Poľska. Piaty ročník tejto súťaže tomu nebolo inak. Súťaž je charakteristická pre precízne prevedenie jednotlivých cvikov, ktoré prísne sledujú rozhodcovia. Cvičenia sú veľmi komplexné a ich náročnosť umocňuje kombinácia s behom o dĺžke 350metrov. Ide o cviky ako sú: pistol squat, muscle up, push up, pull up, dip, run, tire flip, weighted goblet squat. Súťažiaci sú rozdelení do váhových kategórií a to: do 75kg, od 75 do 85 kg a nad 85kg.

Samozrejme na súťaž sa môže prihlásiť každý, kto má zvládnuté vyššie uvedené cvičenia, s ktorými sa stretne priamo v bitevnom poli v Dolnom Kubíne. Odporúčam si pozrieť video zo súťaže kde uvidíte prevedenie jednotlivých cvikov. Spomeniem však zopár technických vecí, ktoré treba dodržiavať. Pri pistol squatoch sa nesmiete necvičiacou nohou dotknúť zeme a zároveň musí byť dopnuté koleno tej nohy počas celého pohybu. Pri zhyboch a muscle upoch treba mať tiež dopnuté kolená počas celého pohybu, brada sa musí pri zhyboch dostať nad úroveň hrazdy, avšak bez zvýrazneného záklonu hlavy. Pozrite video a posúďte sami.

Na súťaž som sa pripravoval od marca tohto roku to znamená, že príprava trvala 5 mesiacov. Keďže na súťaži ma čakali prvky, ktoré som predtým netrénoval pravidelne, bolo potreba aby som sa im naozaj poriadne povenoval povenoval. Boli to najmä cviky ako sú muscle up a pistol squat. Ale vlastne aj dipy. Preto tá príprava začínala už v marci, kedy som potreboval telo adaptovať na uvedené cviky a pohyby a postupne som nadobúdal v daných cvikoch nadobúdal potrebnú silu a techniku. Mesiac po mesiaci som pridával na intenzite tréningov, pričom posledný mesiac pred súťažou bol najnáročnejší, pretože som vlastne trénoval jednotlivé kolá, ktoré boli na súťaži v minulých ročníkoch. Finálové kolo je jednoducho povedané beast round. Prvé pokusy odmakať si finalové kolo na tréningoch vyzeralo tak, že som po dokončení kola ešte 10 minút rozdýchaval a premýšľal nad životom hehe. Ale rád skúšam čoho je telo schopné a ako sa vie adaptovať na náročnú záťaž a vysporiadať sa s ňou.

Súťaž sa konala 21. augusta. Pri registrácií bolo potrebné sa odvážiť či naozaj spĺňam váhový limit mojej kategórie +85kg. Číslo na váhe ukázalo 87kg takže mohol som sa pomaličky chystať na veľký deň D, na ktorý som sa pripravoval takmer pol roka. Po kvalitnej rozcvičke sme dostali pokyny ku samotnej súťaži vo forme ukážky jednotlivých cvikov a teda aj vysvetlení čo sa od nás presne bude vyžadovať. Nastal čas prvého kvalifikačného kola, z ktorého postupovalo 8 najrýchlejších atlétov do ďalšieho vyraďovacieho kola. Toto kolo sa mi podarilo dokončiť v čase 3:00.57 čo znamenalo, že som skončil na 3. mieste z 15 súťažiacich a teda postúpil som do ďalšieho boja. Druhé kolo – battle bolo náročnejšie, nakoľko sa zvýšil počet opakovaní a po záverečnom behu sa pridali drepy s 32kg ketlebellom. Mojim súperom bol Filip Urbaník, nad ktorým sa mi podarilo zvíťaziť, avšak bol to velký boj a naozaj išlo o sekundy. Filip sa dostal na posledný cvik skôr ako ja a ja som musel v sebe nájsť ešte posledné sily aby som dokázal Filipa predrepovať.

Ďalší battle duel ma čakal so poľským športovcom Lukasz Milczukom, ktorý bol minulý rok obsadil prvé miesto. Tento súboj som prehral. Bolo cítit, že Lukasz je silovo aj kondične o kúsok ďalej. No beriem to ako ďalšiu motiváciu, ktorú premietnem do prípravy na budúci rok. Následne ma čakal boj o tretie miesto s mojím kamarátom Borisom Petrakovičom, s ktorým sa stretávame v Šenkviciach vo Warrior zone, kde spolu občas aj zatrénujeme. Toto kolo bolo najnáročnejšie pretože sa zvýšil počet opakovaní a pridala sa 10 kg záťažová vesta, s ktorou sme cvičili všetko okrem pistol squats a muscle ups. Po oddrepovaných 20 opakovaní s 32kg ketlebellom a 10kg vestou na sebe som ukončil tento boj ako víťaz.

Bol to neskutočný pocit. Keď sa mi prvý krát zrodila myšlienka, že skúsim túto súťaž, tak mojím cieľom bolo podať tu svoj maximálny výkon čo sa aj podarilo. Ale na nejaké umiestnenia som sa nesústredil. To, že sa mi podarilo vybojovať 3. miesto je pre mňa veľká udalosť a skúsenosť, z ktorej budem čerpať veľmi dlho. Zároveň však viem, na čom ešte zapracovať a čo zlepšiť. Budúci rok to bude silné. S kým sa tam uvidím ? 🙂

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom