Ahojte👋🏻, včera som zverejnil video , kde detailne vysvetlujem krok po kroku cvičenia, ktorých cieľom je zlepšenie rozsahu hlavne bedrového kĺbu🦴, čo vo finálnej podobe môže byť rozštep ( midlle split).

Avšak chcel by som poukázať hlavne nato, že zlepšenie tohto rozsahu by nemalo byť len estetickou parádičkou ale ⚠️HLAVNE schopnosťou zvládnuť bezpečne vykonať pohyb v náročnejšom rozsahu bez nežiadúcej kompenzácie tohto pohybu v inom segmente tela, ako v bedrovom kĺbe. ⚠️Áno, viem, komplikovaná veta ale kludne si ju prečítajte ešte raz. ☝🏻😉A hneď túto komplikovanú vetu pretransformujem do praxe.

Pri bojových športoch🥊, futbale, hokeji alebo tenise často nastane situácia kedy sa športovec pri nejakom kope, údere👊🏻 alebo výpade dostane do rozsahovo náročnej situácie, kedy si ich bedrový kĺb vyžaduje väčší rozsah pohybu. Avšak na ten nie je na tento rozsah / pohyb pripravený a trénovaný. Svaly sú v okolí toho bedra slabé a často krát skrátené, pričom bedrový kĺb je práve taký kĺb, ktorý má naozaj disponovať obrovskou silou a tiež mobilitou / flexibilitou.

No a čo sa stane ak mám zablokovaný bedrový kĺb ? 🤔 Ten pohyb sa vykompenzuje niekde inde a to buď v kolene alebo vo vyššom segmente čiže driekovej chrbtici. A potom vznikajú bolesti, disbalancie a neskôr štrukturálne poškodenia ako hernia disku a podobne. 🤕☠️Takže tým by som chcel na záver povedať, že určite odporúčam cvičenia z videa aplikovať aj do vaších športov ako kvalitné rozcvičenie sa, prípadne ako kompenzáciu po tréningu. 💪🏻✅

Daj o tomto článku vedieť svojim priateľom